کمیته گردشگری ورزشیکمیته گردشگری ورزشی

کلیات

با اشاره به برنامه 5 ساله چهارم که مقرر گردیده، بایستی سالانه 2 میلیون و 500 هزار نفر گردشگر جذب ایران شوند، با یک برنامه‌‌ریزی دقیق و اصولی توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و همچنین سازمان تربیت بدنی و دیگر دستگاه‌های مسئول می‌توان بخش عظیمی از این گردشگران را از طریق گردشگری ورزشی جذب نمود.

لذا به همین جهت و به منظور افزایش تعاملات ورزشی در سطح کلان و همچنین با درنظر گرفتن توسعه و ارتقای صنعت گردشگری بایستی اطلاعات کاملی در موردظرفیت ها و امکانات موجوددر استان به دست آورد تا بتوان ساختارهای مستحکم‌تری برای تقویت و گسترش حمل و نقل و امکانات ورزشی تهیه نمود. در همین راستا بایستی با ایجاد یک کمیته تخصصی در خصوص گردشگری ورزشی در استان ، شیوه‌ها و رفتارهای مدرن و جدیدی ارایه و بر روی طرح‌های ارایه شده توسط کارشناسان و محققان این صنعت، در جهت ساختارسازی زیربناهای این بخش از گردشگری اقداماتی صورت پذیرد.

 

گردشگري ورزشي

سفري است كه به دلايل غير تجاري به صورت رسمي يا غير رسمي و بر پايه تفريح يا تماشاي ورزش ، به صورت كوتاه مدت يا تعريف شده در داخل يا خارج از كشور صورت مي گيرد.  توريسم ورزشي يا همان گردشگري ورزشي در اساس بخشي از گردشگري است که در حوزه ورزش و با بهره مندي از آن به عنوان يک پديده مثبت و فراملي، عمل مي کند. در اين حوزه، سه شاخه وجود دارد: گردشگران داخلي، گردشگران ورودي و گردشگران خروجي توريسم ورزشي.گردشگران داخلي و ملي به کساني گفته مي شود که براي شرکت در مسابقات داخلي، حضور در مسابقات تيم هاي مختلف ورزشي و يا بازديد و تماشاي مسابقات ورزشي در سطح ملي فعاليت مي کنندتوريسم ورزشي، به دليل اين که به زبان يا فرهنگي خاص محدود نيست، همه فرهنگ ها را دربرمي گيرد و اين براي کشورهايي که به دلايل خاص اعتقادي و ديني در جذب گردشگر ناموفق بوده اند، بستري مناسب را فراهم مي سازد.

 

 گردشگران ورزشي

كساني كه براي مدت(حداقل 24 ساعت و حداكثر 6 ماه) به محيط هاي خارج از محل زندگي دائمي خود سفر مي كنند و انگيزه و هدف اصلي آنان مشاركت فعال يا غير فعال در ورزش هاي رقابتي يا تفريحي يا حتي حضور در رويدادهاي ورزشي به منظور لذت بردن و تشويق نمودن ورزشكاران است.

 

 

شرح وظایف کمیته گردشگری ورزشی:

 1. برقراری تعاملات میان اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری با اداره کل تربیت بدنی استان
 2. تشکیل جلسات کاری منظم براساس خط مشی ها و سیاست ها ی راهبردی و آئین نامه های موجود گردشگری ورزشی (فرهنگی،آموزشی، تحقیقاتی و اجرائی).
 3. هماهنگی در خصوص برنامه ریزی و طراحی تور های ارزان قیمت ترکیبی و بصورت گروهی و همگانی
 4. تشویق آژانس ها و دفاتر خدمات گردشگری به منظور برگزاری تورهاتی چند منظوره ، ورزشی ، گردشی ، هنری و غیره.
 5. تشویق و حمایت از سرمایه گذاران علاقمند به توسعه گردشگری ورزشی و فعالیت های نوین و جذاب
 6. تعریف و برگزاری تورهای تخصصی گردشگری ورزشی برای مخاطبین ویژه همچون مهدهای کودک ، دانش آموزان، دانشجویان و... بالخص کارمندان دولت ویژه مشارکت
 7. ارائه آمار از برگزاری تورهای ورزشی و گردشگری به کمیته ستادی جهت بررسی و ارزیابی فعالیت های انجام یافته
 8. برگزاری نمایشگاه های گردشگری ورزشی در استان
 9. تهیه تقویم رویداد های محلی و ملی ورزشی استان
 10. تدبیر ساز و کار های مناسب جهت تشویق و ترغیب سرمایه گذاران در حوزه گردشگری ورزشی
 11. تسهیل در اجرای دوره های آموزشی مرتبط با گردشگری ورزشی نظیر مدیریت گردشگری و راهنمایان تور های ورزشی
 12. تشویق و ترغیب واحدهای اقامتی و پذیرایی جهت ارائه خدمات ویژه نظیر غذاهای رژیمی برای گردشگران ورزشی.

 

 
اعلان ها :
در حال حاضر سایت در دسترس می باشد، در غیر این صورت اطلاع رسانی خواهد شد


الزامات قانونی :
نسخه موبایل | نقشه تارنما | RSS | دفاتر پیشخوان | حریم خصوصی | بیانیه سطح خدمات | شخصی سازی | دستورالعمل بروز رسانی سایت | راهبرد مشارکت ملی

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سازمان میراث فرهنگی, گردشگری و صنایع دستی استان گلستان است

[ آخرین بروزرسانی پنجشنبه 11 خرداد 1402 14:54 ]
ارتباط با مدیرکل و معاونین

در صورتی که نیاز به دریافت پاسخ دارید , حتما ایمیل خود را وارد نمائید تا در اولین فرصت به درخواست شما پاسخ داده شود , در غیر این صورت پیغام شما بدون پاسخ خواهد بود
*
مردمی کارکنان اداره
*


پست زمینه


اندازه فونت