اساسنامه گردشگری 

به منظور تجديد يک سنت الهي و به مصداق آيه شريفه «قل سيروا في الارض فانظروا کيف کان عاقبه المکذبين» و شناساندن ميراث تمدن اسلامي، حفظ دست آوردهاي انقلاب اسلامي و بهره­ برداري صحيح از سرمايه­ گذاري­ها و تجهيزات و تاسيسات احداث شده طبق موازين شرعي و رعايت شعائر اسلامي سازماني بنام سازمان ايرانگردي و جهانگردي به استناد لايحه قانوني ادغام شرکت هاي وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مصوب 21/1/1358 شوراي انقلاب جمهوري اسلامي تشکيل و اساسنامه آن با رعايت مصوبه 14332/12/1 مورخ 23/10/76 شوراي عالي اداري کشور به شرح زير تدوين و تصويب شد:


ماده1- نام
سازمان ايرانگردي و جهانگردي که در اين اساسنامه به اختصار سازمان ناميده مي­شود به صورت شرکت سهامي وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي که داراي شخصيت حقوقي مستقل بوده و طبق اصول بازرگاني و مقررات مربوط به شرکت­هاي دولتي و اين اساسنامه اداره مي­شود.


ماده 2– موضوع

    شناساندن کشور جمهوري اسلامي ايران و آشنا ساختن مردم کشور و ساير ملل با خصوصيات فرهنگي، سنتي و آثار تاريخي و تمدن ايران و جهان به منظور ايجاد تفاهم بين ملت­ها.
    بررسي مستمر اقليمي و فرهنگي و مطالعه و تحقيق درباره جاذبه­ هاي سياحتي و زيارتي کشور و ارائه برنامه­ هاي لازم براي معرفي جاذبه ­ها به منظور بهره­برداري از آنها.
    ايجاد ارتباط با سازمان­ها و مراکز داخلي و بين­ المللي جهانگردي در جهت انجام همکاري­هاي متقابل و گردآوري و مبادله اطلاعات ايرانگردي و جهانگردي و شرکت در نمايشگاه­هاي بين­ المللي جهانگردي حسب ضرورت.
    بررسي، تهيه طرح و کوشش در اجراي طرح­هاي مناسب براي جذب و ديدار جهانگردان از ايران و ايجاد تسهيلات لازم براي برگزاري گشت­هاي ارزان جهت گروه­هاي فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي و سياسي جمهوري اسلامي ايران.
    بالا بردن سطح ارائه خدمات جهانگردي از راه­هاي مقتضي از جمله اجراي برنامه­ هاي آموزشي لازم در زمينه­ هاي مختلف و شناخت منابع انساني فعال و بالقوه در اين صنعت براي ايجاد زمينه­ هاي اشتغال سالم.
    افزايش سطح ارائه تسهيلات و کيفيت و کميت تاسيسات صنعت جهانگردي از طريق ايجاد تسهيلات لازم در زمينه و ساختن واحدهاي اقامتي و پذيرايي و تاسيسات مردمي جهانگردي و ايرانگردي و ديگر موارد لازم.
    ترغيب مردم ايران به استفاده بيشتر از ايام و ساعات فراغت و مشاهده جاذبه­ هاي سياحتي و زيارتي کشور.
    ايجاد تسهيلات لازم در امر سياحت در کشور و نيز ايجاد هماهنگي در اين زمينه و فراهم آوردن امکانات لازم در مرزهاي ورودي کشور.
    افزايش سطح خدمات و صنايع وابسته به امر سير و سياحت از طريق تشويق به سرمايه ­گذاري در احداث تاسيسات ضروري اقامتي و پذيرايي، خصوصا بين راهي به منظور رفاه هرچه بيشتر جهانگردان داخلي و خارجي.
    کمک به افزايش سطح درآمد عمومي و ارزي کشور از طريق بازاريابي و گسترش مبادلات مسافرتي و سياحتي سالم در داخل و خارج از کشور.
    نظارت بر عملکرد واحدهاي مختلف فعال در زمينه صنعت ايرانگردي و جهانگردي و مديران و مسئولان ذي­ربط با بهره­ گيري از هماهنگي و همکاري کانونها و مجامع غيردولتي اين صنعت.
    ايجاد هماهنگي و برنامه­ ريزي در فعاليت­هاي سياحتي و زيارتي کشور از طريق:
        بررسي و تهيه سياست­هاي کلي مربوط به صنعت جهانگردي بر مبناي سياست­هاي عمومي کشوري و با در نظر داشتن ظرفيت ­هاي بالقوه قطب­ها و مراکز توسعه پذير و نيز تعيين اولويت­ها در اين امر.
        تدوين خط مشي­ هاي اجرايي انجام فعاليت­هاي توسعه و گسترش مراکز خدماتي و رفاهي مربوط به ايرانگردي.
        تعيين اولويت در زمينه چگونگي فعاليت­هاي ارتباطي و تبليغاتي صنعت ايرانگردي و جهانگردي.
        بررسي ضرورت عضويت و ارتباط با سازمان­هاي بين­ المللي جهانگردي و عقد قرارداد، توافقنامه و ايجاد ارتباط براي استفاده از خدمات، اطلاعات و تجربيات آنها و مبادله اطلاعات جهانگردي در چارچوب قوانين و مقررات عمومي کشور.
        تهيه آيين نامه ­ها و نظامنامه­ ها و مقررات پيشنهادي و صدور مجوزهاي لازم براي تحقق سياست­هاي هدايتي، حماتي و نظارتي صنعت ايرانگردي و جهانگردي.
    اقدام به صدور مجوزهاي لازم (تاسيس، توسعه و انحلال) و نظارت بر فعاليت­ها در موارد زير و نيز هر نوع صدور مجوز ديگري که حسب قوانين و مقررات بر عهده سازمان قرار گيرد.
    تاسيس آژانس­هاي مسافرتي و سياحتي، احداث هتل­ ها و مهمانسراها و ساير مجتمع­ هاي خدماتي و رفاهي بين راهي و نمايشگاه ­ها.
    انجام وظايف دبيرخانه شوراي عالي ايرانگردي و جهانگردي

تبصره:سازمان موظف است تا پايان برنامه دوم توسعه وفق مفاد تبصره 41 قانون برنامه دوم توسعه و در راستاي کاهش حجم تصدي وظايف دولت نسبت به واگذاري امور تصدي سازمان به بخش غير دولتي اقدام نمايد.

 

 

 

 
اعلان ها :
در حال حاضر سایت در دسترس می باشد، در غیر این صورت اطلاع رسانی خواهد شد


الزامات قانونی :
نسخه موبایل | نقشه تارنما | RSS | دفاتر پیشخوان | حریم خصوصی | بیانیه سطح خدمات | شخصی سازی | دستورالعمل بروز رسانی سایت | راهبرد مشارکت ملی

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سازمان میراث فرهنگی, گردشگری و صنایع دستی استان گلستان است

[ آخرین بروزرسانی یکشنبه 06 فروردین 1402 15:09 ]
ارتباط با مدیرکل و معاونین

در صورتی که نیاز به دریافت پاسخ دارید , حتما ایمیل خود را وارد نمائید تا در اولین فرصت به درخواست شما پاسخ داده شود , در غیر این صورت پیغام شما بدون پاسخ خواهد بود
*
مردمی کارکنان اداره
*


پست زمینه


اندازه فونت