موزه میراث روستایی گلستانپروژه موزه استان گلستان

موزه استان گلستان از نوع موزه های بزرگ و به عنوان اولین و بزرگ ترین مدل در نوع خود در شمال کشور خواهد بود

 

تعریف موزه:

موزه ها یکی از نمادهای پیشرفت و توسعه جوامع هستند. موزه ها بر اساس وظایف ذاتی و ماهیتی خود و تعریف شورای  بین المللی موزه ها(ICOM)، مراکز غیرمادی هستند که درهای آنها به روی همگان گشوده و در راستای حفاظت، پژوهش و معرفی آنچه پیرامون زندگی انسان است، فعالیت می کنند.

 

معرفی پروژه:

در بسیاری از موزه های جهان همه ساله شاهد حضور بازدیدکنندگان و گردشگران فراوانی هستیم که عامل مهم توسعه و رونق گردشگری محسوب می شوند. بازدیدهای میلیونی از موزه های بزرگ دنیا همچون لوور، ارمیتاژ، متروپولیتن، آکروپولیس، بریتانیا و موزه ملی هنر شیکاگو و ... نشان از اهمیت بازدید از موزه در برنامه سفر است. به عنوان نمونه می توان به آمار سال 2014 میلادی موزه لوور با 9 میلیون بازدیدکننده،موزه متروپولیتن با 6 میلیون بازدیدکننده و موزه بریتانیا در لندن با 6.6 میلیون بازدیدکننده اشاره کرد.

از سوی دیگر با توجه به نوپا بودن فعالیت های موزه ای در ایران و درک بیش از پیش جایگاه موزه ها در توسعه کشور، در ایران نزدیک به 500 موزه وجود دارد که با توجه به تعداد 55 هزار موزه در سطح جهان، آمار داخلی نسبت به آمارهای جهانی اندک است. لذا گام مهم و درست، استانداردسازی موزه های موجود و راه اندازی موزه های استاندارد است.

 

استان گلستان نیز به دلیل تنوع جغرافیایی، قومیتی و پیشینه گسترده فرهنگی – تاریخی و طبیعی، یکی از  ظرفیت های منحصربفرد میهن عزیزمان ایران است. از این رو وجود و بهره مندی از موزه های هدفمند و جامعه ساز امری ضروری است. همین موضوع مسؤلین را در سطح محلی و ملی  را برآن داشته است تا با هدف ایجاد موزه استان گلستان گام های خود را برای توسعه پایدار محکم تر از گذشته بردارند و زمینه توسعه فرهنگی و اقتصادی را فراهم نمایند. وجود هزاران شیء فرهنگی – تاریخی، وجود ده ها قومیت ایرانی، وجود چندین اقلیم آب و هوایی همزمان، وجود گونه ها و جاذبه های مختلف محیط زیست، وجود مشاهیر و مفاخر بزرگ از قدیم تا جدید و ...، بخشی از ضرورت های راه اندازی این موزه است.

 

پروژه موزه استان گلستان در زمینی به وسعت 20 هزارمتر مربع در ضلع جنوبی پارک داریوش در شهرستان گنبدکاووس قرار دارد. این زمین با همت شورای اسلامی و شهرداری گنبدکاووس و حمایت فرمانداری ویژه شهرستان گنبد کاووس جهت این پروژه طی تفاهم نامه‌ای در اختیار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان قرار گرفته است و حمایت ها و همکاری های لازم  کلیه مسؤلین و شهروندان فهیم تا امروز زمینه ساز شرایط شکل‌گیری و رونق پروژه بوده است و با تلاش‌های صورت گرفته امیدواریم در طول برنامه ششم توسعه کشور، شاهد راه اندازی و بهره برداری از این پروژه عظیم در کنار بنای جهانی گنبد قابوس و شهر باستانی گرگان(جرجان) باشیم.

 
اعلان ها :
در حال حاضر سایت در دسترس می باشد، در غیر این صورت اطلاع رسانی خواهد شد


الزامات قانونی :
نسخه موبایل | نقشه تارنما | RSS | دفاتر پیشخوان | حریم خصوصی | بیانیه سطح خدمات | شخصی سازی | دستورالعمل بروز رسانی سایت | راهبرد مشارکت ملی

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سازمان میراث فرهنگی, گردشگری و صنایع دستی استان گلستان است

[ آخرین بروزرسانی دوشنبه 17 بهمن 1401 10:59 ]
ارتباط با مدیرکل و معاونین

در صورتی که نیاز به دریافت پاسخ دارید , حتما ایمیل خود را وارد نمائید تا در اولین فرصت به درخواست شما پاسخ داده شود , در غیر این صورت پیغام شما بدون پاسخ خواهد بود
*
مردمی کارکنان اداره
*


پست زمینه


اندازه فونت