پرتال گردشگری استان گلستان
جاذبه های گردشگری استان گلستان به پنج زبان
فارسی | انگلیسی | روسی | چینی | عربی
Fa | En | Ru | Ch | Ar
زیرپرتال ها
دسترسی سریع به مکان های گردشگری
پرتال گردشگری

برای ورود به پرتال گردشگری ویزیت ایران اینجـــا کلیک کنید

کلیپ های گردشگری
رسیدگی به شکایات
حراست اداره کل
رسیدگی به تخلفات اداری
بازرسی و رسیدگی به شکایت اداره کل

پست الکترونیکی دفتر بازرسی و رسیدگی به شکایات
به منظور ارتباط مستقیم مراجعین و کارکنان با این اداره کل

Bazresi@mcth.ir


عفاف و حجاب
امر به معروف
یادداشت/ مریم منصوری*

کد خبر : 21645 تاریخ انتشار : پنجشنبه 27 اردیبهشت 1403 13:25

کشتی میاوندی میراث ناملموسی از شهر تاریخی استرآباد (گرگان)

کشتی با شال در تمام کشورهای جهان به اشکال گوناگون و با نام‌های مختلف رواج دارد اما نوعی از این کشتی سنتی که به میاوندی با گارد چپ (چپ پا) شهرت دارد منحصراً در منطقه شرق و غرب شهر تاریخی استرآباد (گرگان) در استان گلستان متداول است و همه پهلوانان آن نیز در این مناطق زندگی می‌کنند.


کشتی میاوندی میراث ناملموسی از شهر تاریخی استرآباد (گرگان)

مریم منصوری، کارشناس ثبت آثار ناملموس استان گلستان در یادداشتی نوشت: کشتی در لغت به معنی شال است و دو نفر با گرفتن شال یکدیگر به مبارزه می‌پردازند. این ورزش، ورزشی است دونفره، تن‌به‌تن و ورزشی رزمی محسوب می‌شود. 

کشتی با شال در تمام کشورهای جهان به اشکال گوناگون و با نام‌های مختلف رواج دارد. در آسیای میانه به آلیش (Alysh) و در میان ترکمن‌ها به گورش (Gorash) مشهور است. در سال‌های اخیر کشتی با شال به نام کشتی با کمربند خوانده می‌شود. 

پیشینه‌ای که در خصوص شال ذکر شده است، منسوب به ایران باستان است؛ بر اساس این بینش ورزش مذکور اقتباسی از آیین «سدره پوشی» است و این آیین گواه این مدعاست، چراکه در طی آن مراسم، «شال» یا «گستی» یا «کشتی» به کمر فرزندان خردسال یا پسرانی که به سن تکلیف رسیده بودند، می‌بستند. اما بر اساس روایت‌های ذکرشده توسط پیشکسوتان و مورخان قدمت آن را به شکل امروزی، به دوران صفویه نسبت می‌دهند. 

کشتی در این آیین به معنی شال است. استفاده از «میان‌بند»، «شال» و «سربند یا عمامه» به‌عنوان یکی از اجزاء پوشاک سنتی متداول میان مردم خطه گلستان، این نظر را تائید می‌کند. این سبک از کشتی یعنی کشتی میاوندی با گارد چپ (چپ پا) منحصراً در منطقه شرق و غرب گرگان متداول است و همه پهلوانان آن نیز در این مناطق زندگی می‌کنند. 

مکان برگزاری کشتی میاوندی امروزه در استادیوم‌ها و در گذشته در میدانگاه‌های شهر و روستا، مجالس عروسی و… بود. 

راهکارهایی که می‌توان برای کاهش آسیب‌های وارده به این رشته ورزشی عنوان کرد ازجمله بهره‌گیری از حضور مستمر پیشکسوتان این رشته، اختصاص باشگاه ویژه برای پرورش پهلوانان کشتی با شال، تولید فیلم مستند در این خصوص و یا برگزاری فستیوال‌های نمایشی کشتی‌های سنتی به‌منظور معرفی کشتی ایرانی به مجامع جهانی و بازتاب بین‌المللی آن در دنیای ورزش از سوی فدراسیون ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی است که خود گامی در راستای اعتلای کشتی سنتی ایران خواهد بود و بکار گرفتن همت و سرمایه مسئولان ورزشی استان و بهره‌گیری از نقش صداوسیما برای پوشش خبری و گزارش‌های ورزشی و سایر دستگاه‌های دولتی مرتبط می‌تواند متضمن بقاء و توسعه این رشته باشد. 

مراحل کشتی

شروع کشتی: دو کشتی‌گیر بعد از بستن یک شال قرمز یا آبی وارد تشک مسابقه شده، بعد از دست دادن و روبوسی با یکدیگر کشتی را زیر نظر داور آغاز می‌کنند. داور در ابتدای مسابقه محل و نحوه استقرار کشتی گیران را تعیین می‌کند. 

نحوه بستن شال: ابتدا شال را که به‌صورت دایره‌وار به هم وصل است در پای چپ قرار داده و به‌صورت ضربدری از روی سر عبور داده و به دور کمر قرار می‌گیرد. 

فن کندن: کشتی‌گیر بعد از گرفتن و سوت آغاز مسابقه به سمت جلو حرکت کرده و پای چپ را در بین دو پای حریف قرار داده و حریف را از زمین بلند کرده و در حین بلند کردن به سمت چپ می‌چرخد. پس از بلند کردن حریف و پیچیدن به سمت چپ، حریف را به ست جلو دنبال کرده و به زمین می‌زند. 

فن دو کن: به‌محض حرکت کردن حریف به‌منظور کندن، بلافاصله کشتی‌گیر حرکت کرده و در حین حرکت حریف، جلو رفته و با قرار دادن پای چپ کشتی‌گیر در داخل پاهای حریف، وی را از زمین کنده و به زمین می‌زند. 

کندن به‌صورت یک‌ور: کشتی‌گیر بعد از سوت آغاز مسابقه با سرعت به سمت جلو حرکت کرده و با پیچیدن به سمت چپ و قرار دادن پای راست بین پاهای حریف و کشیدن پای چپ حریف با دست راست، ایشان را به سمت جلو رانده و به زمین می‌زند. 

نشستن روی پای حریف: بعدازاین که حریف کشتی‌گیر را از زمین کند، کشتی‌گیر می‌تواند با پای چپ‌ روی پای چپ حریف نشسته و بدن را به سمت پایین کشاند و با فشار آوردن به حریف آماده گشته تا به‌محض رسیدن پا به زمین، حریف را از زمین کنده و به زمین زند. 

نشستن داخل پای حریف: 

پس از کندن حریف از روی زمین، با پای چپ داخل پای حریف نشسته به‌طوری‌که در ناحیه زانو شکستگی ایجاد شود، حال آماده می‌شویم تا با کتف چپ که روی سینه قرارگرفته دست چپ به کمر و دست راست به پاهای حریف و پای چپ به داخل پای راست حریف فشار می‌آورد و به‌محض این‌که پای کشتی‌گیر به زمین رسید، حریف را از زمین کنده و به زمین می‌زند. 

فن دمپاردن: بعد از شروع مسابقه کشتی‌گیر با یک حرکت و زده و با حرکت به جلو حریف را به سمت جلو و راست برده و به زمین می‌زند. 

فن ساچمه زدن یا دل کاب از داخل: با شروع مسابقه هنگامی‌که حریف به سمت جلو آمد یا اینکه کشتی‌گیر به سمت جلو رفت تا به‌گونه‌ای نشان داد که می‌خواهد حریف را از زمین بکند با پای چپ، پای راست حریف را از داخل گرفته و به زمین می‌زند. 

فن ساچمه زدن یا دل کاب از راست: بعدازاینکه حریف به سمت کشتی‌گیر حمله کرده و قصد کندن وی را از زمین دارد، جلو رفته و با پای چپ از قسمت بیرون، پای راست حریف را زده و هم‌زمان پای چپ حریف را نیز با دست راست کنده و به زمین می‌زند.

فن ساچمه زدن یا دل کاب از چپ: به‌محض اینکه حریف به‌منظور کندن کشتی‌گیر از زمین به جلو آمد، با پای چپ خود، پای چپ حریف را از بیرون زده و حریف را به زمین می‌زند. 

کشتی میاوندی همان‌گونه که شاهد هستیم با گذشت زمان در انزوا فرورفته و ناشناخته مانده است و مورد بی‌توجهی و بی‌مهری برخی مسئولین ورزشی در طی این سال‌ها قرارگرفته و تحقیقات علمی و پژوهشی در خصوص آن انجام نشده است. 

اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گلستان اولین گام برای حفاظت از این رشته ورزشی را در اسفندماه سال ۱۳۹۴ با به ثبت رساندن پرونده «کشتی میاوندی؛ از انواع کشتی با شال در گرگان و حومه» به شماره ثبت ۱۱۵۵ در فهرست آثار میراث ناملموس کشور، برداشته است.

 

برچسب ها
میراث | میراث فرهنگی | صنایع دستی | گردشگری | اداره میراث فرهنگی | خبرهای میراث فرهنگی | اخبار | جاذبه های گردشگری | خبر | توریست | گردشگر
لطفا ما را از نظر خود مطلع کنید
ارتباط با مدیر کل

ملاقات عمومی با جناب آقای محمد جواد ساوری مدیر کل محترم, روز های سه شنبه از شروع ساعت اداری تا پایان ساعت اداری

اپلیکیشن گردشگری استان گلستان

اپلیکیشن گردشگری استان گلستان (نگارستان) معرفی جاذبه های تاریخی، فرهنگی، طبیعی و گردشگری استان گلستان را می توانید از لینک های زیر دریافت کنید

اطلاعیه و فراخوان
اخباره مزایده و مناقصه
گفتگو و یادداشت

مشارکت در تصمیمات
سامانه ها
پیام رسان های داخلی
همراه ما باشید در پیام رسان های داخلی
سروش | گپ | آی گپ | بله
ارتباط با دستگاه

شماره تماس :
017-32261800-803
پست الکترونیک :
info@gcth.ir
آدرس :

گرگان - خیابان امام - آفتاب پانزدهم - کوی سرچشمه - جنب امامزاده نور


نظرسنجی از محتوای پرتال

نظرشما در مورد محتوای سایت ؟


عالی
خوب
متوسط
بد


بازدیدهای سایت
تعداد افراد آنلاین : 10
بازدید امروز : 2672
بازدید دیروز : 3741
بازدید هفته : 18198
بازدید ماه : 97995
بازدید سال : 1032802

آخرین بروز رسانی


اعلان ها :
در حال حاضر سایت در دسترس می باشد، در غیر این صورت اطلاع رسانی خواهد شد


الزامات قانونی :
نسخه موبایل | نقشه تارنما | RSS | دفاتر پیشخوان | حریم خصوصی | بیانیه سطح خدمات | شخصی سازی | دستورالعمل بروز رسانی سایت | راهبرد مشارکت ملی

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سازمان میراث فرهنگی, گردشگری و صنایع دستی استان گلستان است

[ آخرین بروزرسانی یکشنبه 24 تیر 1403 13:08 ]
ارتباط با مدیرکل و معاونین

در صورتی که نیاز به دریافت پاسخ دارید , حتما ایمیل خود را وارد نمائید تا در اولین فرصت به درخواست شما پاسخ داده شود , در غیر این صورت پیغام شما بدون پاسخ خواهد بود
*
مردمی کارکنان اداره
*